Ter Kokusu

Biz çaresini biliyor ve anlatıyoruz…

Terlemenin 8 önemli nedeni

/
/
/
1030 izlenim
Neden Terliyoruz ?

Hepimiz terliyoruz. Sadece ayrı sebeplerden ve farklı miktarlarda. Bazı insanlar koşu bandı üzerinde birkaç adım attıktan sonra terden boğulur. Bazıları ise bir damla terlemeden bir bisiklet turunu tamamlayabilir.

Şimdi terlemenin bazı nedenlerine ve aşırı terlemeyle mücadele yollarına bir göz atalım.

Isı ve nem

Terleme vücudunuzun dahili soğutma sistemidir. Sıcaklık yükseldiğinde cildinizdeki milyonlarca minik ter bezi harekete geçirilir ve gözenekleriniz ter atar. Teriniz buharlaştıkça sizi soğutur. Ancak ter kalan terler cildinizi ıslanmış halde bırakabilir. Özellikle nemli günlerde terinizin buharlaşması daha yavaş olur.

Peki bununla ilgili ne yapılmalıdır ? Terlemeyi önleyemezsiniz. Vücudunuzun serinletilmesi için vücudunuzun ihtiyacı vardır, ancak sıcak bir günün her saatinde dışarı bastığınız zaman, terleme engelleyen ve vücut kokusunu önlemeye yardımcı olan klinik güç antiperspiran bir deodorant kullanmayı deneyin. Ayrıca kuru kalmanıza yardımcı olması için hafif doğal kumaşlar giyebilirsiniz.

Sert egzersizler

Egzersiz vücudunuzun iç ısıtma sistemini oluşturur. Kollarınız ve bacaklarınız çalışırken vücudunuzun sıcaklığı yükselir. Terleme vücudunuzun ekstra ısıdan kurtulma yoludur.

Bununla ilgili ne yapmalısınız: İçeride serin bir yerde egzersiz yapın, böylece fazla terlemezsiniz. Açık havada egzersiz yapmayı tercih ederseniz, dışarıda çok sıcak olmadığında sabahları veya öğleden sonraları yapın. Unutma, terlerken sıvı kaybediyorsun. Bu nedenle, egzersiz rutini öncesinde, sırasında ve sonrasında bol miktarda su veya bir spor içeceksin.

Güçlü hisler

Öfkeden strese aşk duygularınız dahi sizi terletebilir. Duygusal terleme, avuçlarınızda, kollarınızın altında ve ayak tabanınızda bulunan ter bezlerini tetikler.

Bununla ilgili ne yapılmalıdır: İyi bir ter önleyici deodorant, terleme durumları sırasında koltuk altlarını kuru tutmaya yardımcı olabilir.

Sıcak ve baharatlı yiyecekler

Baharatlı gıdalar cildinizdeki ısıya tepki veren aynı alıcıları tetikliyor, bu nedenle ekstra sıcak bir köri yediğinizde alnınızı ve üst dudağınızı kurulama isteğiniz kaçınılmazdır

Bu köri ile içtiğiniz bira da cildinizdeki kan damarlarını genişleterek sizi terletebilir. Sabah kahvesi bile terlemenize neden olabilir, çünkü kafein ter bezlerini uyarır.

Bununla ilgili yapılacaklar: Yapmanız gereken en basit şey baharatlı yiyecekleri azaltmak veya kesmektir.

Hastalık

Ateş, vücudunuzun bir enfeksiyonla mücadele yoludur. Vücudunuzun sıcaklığı hala normunuzdan birkaç derece daha yüksek olduğu için, serinlemek için terleyeceksiniz. Ateşiniz kesildiğinde ve hastalık geçtiğinde, iç termostat kendisini normale döndürür – yaklaşık 37 ° C (98.6F).

Terlemek için ateşli olmak zorunda değilsiniz. Farklı hastalıklar şeker hastalığı, angina (göğüs ağrısı türü) ve kanser gibi terleme neden olabilir.

Bununla ilgili ne yapılmalıdır: Parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlarla ateş düşürebilirsiniz. Ateş yüksekse – 38C (100.4F) veya üzeri – ya da sert boyun, nefes darlığı, kızarıklık, kusma veya nöbetler gibi belirtiler varsa acil tıbbi yardım isteyin.

Nikotin

Sigaraya karşı şikâyetlerin listesini terletme eğilimlerini ekleyin. Nefes aldığınızda, teneffüs ettiğiniz nikotin vücudunuzun asetilkolin denilen, ter bezlerinizi uyaran bir kimyasal salmasına neden olur.

Bununla ilgili ne yapılması gerekir: Sigarayı bırakmak en iyi çözümdür ve kanser, kalp rahatsızlığı ve inme riskinizi de azaltabilir. Sigarayı bırakmanızın yardımı hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışın, böylece iyi bırakabilirsiniz.

Gebelik ve menopoz

Kadınlar, üreme ömrü boyunca terleme ile uğraşmak zorundadırlar. Hamilelik döneminde değişen hormon seviyeleri kan akışını arttırır ve vücut sıcaklığını hafifçe yükseltir. Menopozda, östrojenin düşmesi vücudunuzun iç sıcaklık ölçerini etkiler. Bir terden kurtulmak sıcak yıkamalara karşı koymaya yardımcı olur.

Bununla ilgili ne yapılmalıdır: Hafif, nefes alabilen kumaşlar giyin. Serinletici bir duş veya küvet ile serinletin. Kurutulmaması için bol su iç.

İlaçlar

Bazı ilaçlar – ibuprofen gibi – ateşiniz olduğunda soğumaya yardımcı olur. Bazı antidepresanlar, kan basıncı ilaçları ve diyabet ilaçları da dahil olmak üzere diğerleri aslında sizi daha çok terletebilir.

Bununla ilgili ne yapılması gerekir: Tedaviyi değiştirme veya dozunuzu değiştirme hakkında doktorunuzla konuşun. Önce doktorunuza danışmadan ilaç dozlarında herhangi bir değişiklik yapmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

It is main inner container footer text